تبلیغات
دلهای عاشورایی - سانسورحق از نظر قرآن
 
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
دلهای عاشورایی
درباره وبلاگ


mostafa7193@gmail.com


زندگی هنر نقاشی كردن است بدون استفاده از پاك كن سعی كن همیشه طوری زندگی كنی كه وقتی به گذشته برمی‎گردی نیازی به پاك كن نداشته باشی.

مدیر وبلاگ : مصطفی احمدی mostafa7193@gmail.com
نظرسنجی
هدیه به وجود پاک امام زمان حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در جهت تعجیل در ظهور و سلامتی حضرت
قرآن حکیم

بسیار دیده اید کسانی که بی سبب با حق، ستیز می‌کنند و با آن که حق را می‌شناسند در برابر آن می‌ایستند و یا آن را کتمان می‌کنند. به این معنا که اگر در برابر آن موضع گیری منفی و یا ستیزه جویانه نداشته باشند، دست کم با نوعی خودسانسوری می‌کوشند بگویند شتر دیدی، ندیدی. از نظر قرآن حق ستیزی و کتمان حق و نیز خودسانسوری در برابر حق و بیان آن امری نکوهیده است. از این رو شماری از آیات قرآنی به این مسئله توجه داشته است. نویسنده در این نوشتار با بهره گیری از آموزه‌ها و تحلیل و تبیین قرآنی کوشیده است تا علل و آثارحق ستیزی را در حوزه‌های مختلف بیان کند. با هم این مطلب را از نظر می‌گذرانیم.

حق طلبی، فطرت انسانی

حق در لغت عربی در کاربردهای متفاوت و متنوعی بکار رفته از جمله به معنای مطابقت و موافقت آمده و به خداوند نیز به عنوان موجودی که براساس حکمت و فلسفه عقلانی، آفرینش را پدید آورده، حق اطلاق می‌شود (مفردات الفاظ القرآن الکریم، راغب اصفهانی، ص 246) همچنین به معنای وجوب و ثبوت در برابر باطل (همان و نیز لسان العرب ج3 ص 255) آمده و به این معنا در چهار مورد به کار رفته است مانند ایجادکننده چیزی براساس حکمت؛ شی ایجاد شده براساس حکمت؛ اعتقاد به چیزی آن گونه که هست؛ و فعل و سخنی که به اندازه و به هنگام باشد (مفردات ص 146) ولی با این همه، آن چه در این نوشتار مورد توجه است سه معنای اخیر آن است.

از نظر قرآن، انسان به عنوان موجودی مخلوق، گرایش به حق و حق طلبی در وی امری ذاتی است و اگر به باطل گرایش دارد همانند گرایش به نقص و کاستی، امری انحرافی و کژ روی در ذات و ماهیت طبیعی و فطری او می‌باشد.

علل حق ستیزی

خداوند در آیات 71 سوره بقره و نیز 55 سوره انبیاء حق جویی و حقیقت پذیری را به عنوان فطرت و طبیعت سالم انسانی مطرح می‌کند. در آیه اخیر، حق جویی را در مشرکان بت پرست نیز اثبات می‌کند و علت اینکه آنان برخی از امور را به عنوان حق نمی‌پذیرند به سبب شک مصداق و یا تغییر در ماهیت و سرنوشت آنان می‌داند وگرنه مشرکان نیز به دعوت‌های پیامبران پاسخ‌های مثبت می‌دادند، اگر آن را به عنوان حق تشخیص می‌دادند.

از جمله مواردی که قرآن برای حق ستیزی برخی با توجه به گرایش طبیعی و فطری آنان به حق بیان می‌کند، تندخویی و برخوردهای نادرست بیان کنندگان حق است. چنان که عامل دیگر را نیز سنگدلی اشخاصی می شمارد که در برابر حق موضع گیری منفی دارند. (حج آیه 52 و 54) از دیگر عواملی که پذیرش حق را سخت می‌کند آمیختگی حق و باطل با هم است که تشخیص حق را برای برخی دشوار می‌کند و این گونه است که به حق ستیزی رو می‌آورند. خداوند بر این اساس از عالمان و نخبگان جامعه می‌خواهد برای این که موجبات حق ستیزی گروهی از مردم را فراهم نیاورند، در بیان حق، روشنگری داشته باشند و با آمیختن حق و باطل، مردم را به گمراهی و ستیز با حق نکشانند. (بقره آیه 42 و نیز آل عمران آیه 71)

در همین آیات از نقش کتمان و سانسور حق به هر شکلی و نیز به نوعی از خودسانسوری و عدم بیان حق با تحلیل‌های نادرست سخن گفته شده است.

در بسیاری از نشریات و نهادهای علمی و اطلاع رسانی، مشکل کتمان حق (سانسور) و عدم بیان کامل آن به انگیزه‌ها و علل واهی و باطل (خودسانسوری) انجام می‌شود. از این رو بسیاری از مسایل حق و آموزه‌های دینی و حتی آموزه‌های قرآنی کتمان می‌شود و یا دچار خودسانسوری می‌گردد.

در آیات قرآنی آن چه اصالت دارد بیان حق است و خداوند به صراحت بیان می‌کند که از بیان حق، حیائی ندارد و استحیا در این باره مساوی با کتمان حق و سانسور و خودسانسوری است. از نظر قرآن تنها چیزی که باید در بیان حق مراعات شود، حفظ ادب اجتماعی و خودداری از پرده دری است ولی این بدان معنا نیست که حق یا اصولا گفته نشود و یا به شکلی ناقص و نارسا بیان شود و در نتیجه شبهات بسیاری بر حق و اهل حق وارد گردد.

سانسور، کتمان حق، التباس حق به باطل، تحریف و تصحیف و مانند آن از نظر قرآن، نوعی فرار از حق و یا سانسور حق است که ریشه در جهت و یا تغییر سلامت نفس و شخصیت این کسان دارد.

این درحالی است که ازنظر خداوند و در بینش قرآنی، حق طلبی و حق جویی امری طبیعی و فطری هر انسانی است و علل و عوامل حق ستیزی را می‌بایست در جای دیگری جست و با آن مبارزه کرد. حتی اگر این حق ستیزی و یا کتمان آن به ظاهر ریشه در حیا و حفظ آداب اجتماعی و دیگر دستاوردهای ظاهری داشته باشد.

خداوند در آیه 57 سوره انعام به صراحت اعلام می‌کند که خداوند حق را به طور دقیق، به کامل بی هیچ سانسور و خودسانسوری بیان می‌کند و نسبت به بیان حق چنان که باید و شاید، حیا نداشته و بی حیایی را دراین بخش درپیش می‌گیرد؛ زیرا حیا زمانی باید مراعات شود که حق را تهدید نکند و زمینه التباس و کتمان آن را فراهم نیاورد. از این رو به صراحت می‌فرماید:والله لایستحیی من الحق (احزاب آیه 53)

درحقیقت در این آیات و مانند آن خداوند بر لزوم بیان حق بدون شرم و حیا تاکید کرده و اجازه نمی‌دهد که به بهانه شرم و حیا، کتمان حقی انجام شده و سانسور و خودسانسوری در پیش گرفته شود؛ زیرا آن چه مهم است، بیان حق و راهنمایی مردم به سوی آن است.

از نظر قرآن خودسانسوری و سانسور حقایق و کتمان آن از مصادیق اعراض از حق و افتادن در گمراهی است و انجام این عمل توسط مؤمنان امری نکوهیده و شگفت آور است. (یونس آیه 32) به این معنا که چگونه خداوند مطلبی را بی سانسور و کتمان و حیا و شرم بیان می‌کند، ولی مؤمنان به هر عنوانی آن را سانسور می‌کنند و حق را به گوش مردم نمی‌رسانند و بلکه بدتر از همه به تحریف قرآن با ترجمه‌های ناروا و نارسا می‌پردازند؟ زیرا به حکم آیه 213 سوره بقره ترویج و تبلیغ حق خواسته خداوند و وظیفه پیامبران و به تبع آنان، تکلیف و مسئولیت مؤمنان است.

قرآن در آیه 33 سوره فرقان، ارائه حق و بهترین تفسیر حقیقت در برابر سخنان باطل و شبهه انگیز را شیوه درست تبلیغ حق می شمارد و از همه می‌خواهد که این شیوه را درپیش گیرند، نه آن که حق را سانسور و کتمان کنند و یا آن را به شکل نارسا و ناقص ارائه دهند.

عوامل و زمینه‌های حق ستیزی

با توجه به مطالب پیش گفته دانسته شده که کتمان و سانسور حق نوعی حق ستیزی است و به قول معروف دفاع بدکردن، بدتر از دشنام و ستیزه کردن است. کسی که به عللی چون حیا و شرم، حق را کتمان و سانسور می‌کند و از بیان آموزه‌های قرآنی در مراکز تبلیغی دین و منابر مخصوص و صفحات ویژه آن باز می‌دارد، درحقیقت گرفتار حق ستیزی است هرچند که به بهانه حفظ حیا و شرم و ادب اجتماعی، این ستیزه و کتمان و سانسور حق انجام پذیرد.

از دیگر علل و عواملی که ستیزه با حق را سبب می‌شود و آدمی را از مسیر طبیعی انسانیت یعنی حق جویی و حق طلبی دور می‌سازد، می‌توان به استکبار شخص اشاره کرد. انسان‌های متکبر به سبب باور بیش از اندازه خود به خود و ظرفیت‌های خویش در برابر خداوند هستی در عمل اجتماعی گرفتار استکبار می‌شوند و با هرگونه مصادیق حق به ستیزه می‌پردازند. خداوند در آیات 75 و 76 سوره یونس در بیان ستیزه جویی فرعون نسبت به حق، به این عنصر به عنوان عاملی اشاره می‌کند.

تعصب های جاهلانه به مسایل و اصول باطل و آیین‌های ناروا و نادرست از دیگر علل و عواملی است که موجب کتمان حق، خودسانسوری و سانسور حق و ستیزه جویی با حق می‌شود. آن چه درباره مؤمنان گفته شده است می‌تواند مصداقی از این معنا و مفهوم باشد؛ زیرا علت کتمان حق و خودسانسوری مطبوعاتی و رسانه ای درباره آموزه‌های وحیانی به ویژه در برخی حوزه‌ها چون حوزه‌های مسایل جنسی و حق و حقوق مردم و ظلم‌های دولتمردان و یا نهادهای دولتی و انتقاد و امر به معروف و نهی از منکر از سران کشوری و لشکری، می‌تواند آیین‌های بزرگداشت ناروا از سران و دفاع از اشراف و سران قوم، یا حفاظت بر اصول حیا و شرم و مانند آن باشد که در آیه 43 سوره سبا به عنوان عامل و زمینه ساز کتمان و ستیزه با حق مطرح شده است.

از دیگر علل و عواملی که قرآن برای کتمان حق و ستیزه نسبت به آن بیان می‌کند، جرم و جنایت است. کسانی که خود گرفتار جرم و جنایت و خیانتی هستند برای این که در آب گل آلود حق و باطل ماهی بگیرند، حاضر نمی‌شوند تا حق چنان که هست با شفافیت مطرح شود و حقیقت چهره خویش را بنمایاند. از این رو قرآن مجرمان را به عنوان حق ستیزان معرفی می‌کند. آیات بسیاری به این مهم توجه می‌دهد که می‌توان به آیاتی چون 8 سوره انفال و 75 و 76 و 82 سوره یونس و آیات 74 تا 78 سوره زخرف اشاره کرد.

در این آیات به خوبی نشان داده شده است که یکی از علل حق ستیزی را می‌توان در جرم افراد پی گیری و ردگیری کرد. اصولا انسان‌های مجرم می‌کوشند تا حق، خودنمایی نکند تا بتوانند در کمال آرامش در پس ابری ضخیم و آمیخته از حق و باطل، کارهای خویش را پیش برند. این گونه است که همواره از تحقیق و تفحص نهادهای نظارتی فرار می‌کنند و امر به معروف و نهی از منکر را ناخوش دارند و به ستیزه با هرگونه تفکر شفاف سازی می‌پردازند.

عامل دیگری که قرآن برای حق ستیزی و کتمان حق بیان می‌کند حسادت برخی از افراد است. حسادت موجب می‌شود تا شخص به انکار حق بپردازد و یا حتی به مبارزه با آن برخیزد. بسیار دیده شده است که دوستان و بستگان و آشنایان تنها به سبب حسادت، از حق گویی پرهیز می‌کنند و حتی مطالب و مسایل را به گونه ای دیگر جلوه می‌دهند. از این رو خداوند در آیه 109 بقره حسادت افراد نسبت به دیگران را یکی از علل و عوامل حق ستیزی و کتمان حق و سانسور و خودسانسوری معرفی و مطرح می‌کند.

آیه 43 سوره سبا عامل مهم دیگر را که موجب می‌شود افرادی به جنگ و ستیزه با حق اقدام کنند، کفر می شمارد؛ زیرا کفر به معنای پوشاندن حق است و افرادی که کافر هستند، همواره در اندیشه آن هستند که حق آشکار نشود تا بتوانند کارهای خویش را پیش برند.

دست یابی به متاع دنیوی (بقره آیات 174 تا 176) نفاق (توبه آیه 48) شرک (انبیاء آیه 112) تعصب‌های اهل کتاب (بقره آیه 176) و حسادت‌های آنان (بقره آیه 109) و تغییر در برخی از مواضع اهل حق (بقره آیه 144) از دیگر علل مصداقی و عوامل عینی است که قرآن برای کتمان حق و حق ستیزی افراد بیان می‌کند.

آثار حق ستیزی

خداوند در آیات 174 تا 176 سوره بقره حق ستیزی به انگیزه دست یابی به متاع دنیوی را در پی دارنده عذاب دردناک در آخرت می شمارد و در آیات 5 و 6 سوره انعام و 5 سوره غافر تشریح می‌کند که بسیاری از امت‌های پیشین به سبب حق ستیزی و یا کتمان حق و سانسور و تغییر و تحریف و مانند آن دچار هلاکت و عذاب‌های سخت در دنیا شده اند.

بر این اساس می‌توان گفت که حق ستیزان از اهل کتمان و سانسور و خودسانسوری باید مواظب باشند تا خشم خدا را در دنیا به جان خویش نخرند و گرفتار عذاب‌های دنیوی و یا اخروی نشوند.

خداوند در آیات 60 و 61 آل عمران کسانی را که در برابر حق لجاجت می‌ورزند و به تکذیب آن می‌پردازند به عنوان ملعون می شمارد و آنان را مستحق لعن و نفرین می‌داند و به آنان هشدار می‌دهد که با این کار از رحمت خداوندی دور خواهند شد.

حق ستیزی موجب می‌شود تا انسان‌ها نسبت به دیگری روش‌های نابهنجار رفتاری در پیش گیرند و بی جهت مردم را به اموری متهم سازند. ازاین رو خداوند در آیات 69 و 70 سوره مؤمنون حق ستیزی را عامل متهم سازی دیگران به امور ناروا و نادرست و باطل می شمارد.

انحراف در بینش و نگرش و ارائه تفسیرهای غلط و ناروا از مسایل، از جمله آثار حق ستیزی افراد است که در آیات 5 و 6 سوره انعام به آن اشاره شده است. این مسئله را می‌توان به شکل بارز در احزاب و جناح بندی‌های سیاسی جست وجو کرد؛ زیرا حق ستیزی آنان موجب می‌شود تا تفاسیر نادرستی از کارها و عملکرد دیگران ارائه دهند و همواره از یک زاویه دید بسته به مسایل بنگرند و آن را تحلیل و تفسیر کنند.

محاجه با حق و مباهله با اهل آن (آل عمران آیات 60 و 61)، گرایش به کفر و افزایش آن (مؤمنون آیات 69 و 70)، گرفتار شدن در گمراهی و ضلالت (بقره آیات 174 و 176)، محرومیت از خودسازی و تزکیه نفس و بهره مندی از یاری خداوند در تزکیه آن (همان) و نیز محرومیت از لطف و توجه و محبت ویژه خداوندی (همان) از دیگر آثاری است که خداوند در قرآن برای حق ستیزی بیان داشته است.

هر یک از این آثار، خود آثار و تبعات و پیامدهای دیگری به دنبال دارد که پرداختن به همه آنها در این نوشتار کوتاه ممکن نیست. از این رو به همین مقدار بسنده می‌شود. باشد با تصحیح در رفتار خویش، از حق ستیزی به هر شکلی خودداری کرده و از تزکیه الهی و رحمت و فضل خداوندی خود را محروم نسازیم ولو این که این حق ستیزی را به عنوان سانسور و خودسانسوری و حیا و ادب اجتماعی و مانند آن انجام دهیم.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 20 فروردین 1397 02:14 ب.ظ
However when taking a look at them it's virtually inconceivable to inform the
distinction if you have no idea what to search for.
دوشنبه 20 فروردین 1397 12:57 ب.ظ
Have been taking little over a month.
دوشنبه 20 فروردین 1397 11:17 ق.ظ
It's easy, it's fun - and makes for a great house-based enterprise!
These useful products can hold as much as 128 pairs of earrings.
دوشنبه 20 فروردین 1397 11:02 ق.ظ
Tips for beginners in relationships.
سه شنبه 14 فروردین 1397 11:29 ق.ظ
WHAT THE FUCKING GOT DAMN HELL!!?
سه شنبه 14 فروردین 1397 07:48 ق.ظ
Lam an Etsian and find it to be lot's of labor!
However, you are the only individual that is aware of his
or her tastes and preferences.
شنبه 1 مهر 1396 09:31 ب.ظ
It's really very complicated in this active life to listen news on TV, so I simply use world wide
web for that reason, and get the latest news.
جمعه 17 شهریور 1396 03:20 ب.ظ
These are actually wonderful ideas in about blogging.
You have touched some fastidious points here. Any way keep up wrinting.
یکشنبه 18 تیر 1396 11:17 ق.ظ
Hello my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and
come with almost all significant infos. I
would like to see extra posts like this.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 03:20 ق.ظ
Loving the info on this web site, you have done great job on the articles.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 11:01 ب.ظ
Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i
subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.
I had been a little bit acquainted of this your broadcast
offered bright clear idea
شنبه 19 فروردین 1396 10:50 ب.ظ
Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?

you made blogging look easy. The overall look of your
site is fantastic, as well as the content!
جمعه 18 فروردین 1396 11:14 ق.ظ
Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my
blog to rank for some targeted keywords but I'm
not seeing very good gains. If you know of any please
share. Cheers!
شنبه 12 فروردین 1396 10:45 ب.ظ
Hi! I've been following your site for a while now and finally got
the bravery to go ahead and give you a shout out from
New Caney Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
http://caaj.ir/uploaded_files/311047/1/120x240.gif کربلائی جواد مقدم
بوی سیب

مقر افسران جنگ سایبری خراسان شمالی


Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


http://ziq.ir/o0Jr
 
 
 
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز